LEDlerin genel özellikleri:

» 100000 Saat Potansiyel Ömür (Günde 8 Saat Çalıştırmada 34 Yıl,24 Saat çalıştırmada yaklaşık 11 Yil)
» Parlak Ve Canlı Renkler Yaratabilme
» Isi Vermeyen Isik (Cold Light) Nedeniyle Güvenli Kullanim.
» Çok Düşük Gerilim Ve Akım Ile Çalıştığından,elektrik Arkı Olmaksızın Çalışma
» Enerji Verildiginde Çabuk Parlama.(<100ns).
» UV (Ultra Violet) Içermediginden Sinek Ve Böcek Çekmeme Özelligi.
» Radyasyon Yaymadigindan Güvenli Kullanim.
» Genis Çalisma Sicaklik Araligi (-25c +85c).
» Çok Düsük Enerji Tüketimi, %90 Enerji Tasarrufu.
» Eski Tip Lambalara Göre Daha Ince Kesitli Kablo Ile Elektrik Tesisati Yapimi.
» Vibrasyondan Etkilenmeme Özelligi.
» Titresimsiz Yanma Özelligi.
» Civa (Mercury) Içermediginden,çevreye Duyarli.

LEDler 100.000 saatlik inanilmaz ömürleriyle, örnegin ortalama ömrü 1.000-2.000 saat olan tungsten, halojen veya florasan ampullere kiyasla çok üstündür. Bu demek oluyor ki, günde 24 saat açik tutulan bir LED isik kaynaginin 11 yil, günün yarisinda açik tutuldugunda ise 22 yil sorunsuz çalisacagi beklenmektedir. Ancak her isik kaynaginda oldugu gibi LEDlerin parlakligi da kullanildigi sürece azalacak, örnegin 50.000 saatin sonunda %10 azalma olmaktadir. Bu sayi bile en yakin rakibi “metal halide” ampullerin 15.000-20.000 saatlik ömürlerine kiyasla oldukça yüksektir. Ayrica SOGUK ISIK kaynagi olan LEDlere kiyasla metal halide ampuller çok fazla isi yaymakta ve bu özellikleri nedeniyle çok dar bir kullanim alani bulmaktadir.

35 lm/watt ‘lik verimleriyle, diger isik kaynaklarinin bir çogundan -örnegin evlerimizde kullandigimiz tungsten flamanli ampullerden- çok daha verimli olan LED isik kaynaklari bu özellikleriyle de gelecek vaadediyor. Diger ampullerin aksine, yaydiklari isigin tek bir yöne dogru ve istenen açiyla çikmasi nedeniyle toplam verimlilik daha da yüksek olmaktadir.

Bu avantajlari sayesinde LEDlerin, geleneksel aydinlatmanin yerini tamamiyla almasi bekleniyor. Yüksek enerji tüketimiyle bilinen Amerika’da aydinlatma amaciyla kullanilan enerji ihtiyacinin, 20 sene içinde LED’ler sayesinde %29 azalacagi tahmin ediliyor.

Günümüzde LEDler kirmizi, mavi, yesil, sari, kehribar rengi, soguk beyaz, sicak beyaz (sarimsi beyaz), turuncu ve mor renklerde üretilmektedir. Bu renklerden herhangi biri tek basina kullanilabilecegi gibi, RGB denilen kirmizi-yesil-mavi isik yayabilen LEDler de mevcuttur. Bu LEDler bir mikroislemci yardimiyla çalistirildiginda bu üç rengin karisimindan 16 milyon renk elde etmek mümkün olmaktadir. Örnegin ayni anda kirmizi ve yesil renk veren bir isik kaynaginin rengi sari görülmekte, kirmizi ve mavi ayni anda yakildiginda mor renk elde edilmektedir.
Florasan lambalari çalistirdiginizda yanmasi için bir süre geçmesi gerekir ve çogunlukla bu süre lamba kullanildikça daha artar. LED lambalari için bu süre saniyenin milyarda biri ile ifade edilir. Ayrica yine pek çok isik kaynaginin aksine LED isigi dimmable’dir, yani bir dimmer veya mikroislemci kullanilarak parlaklik degistirilebilir, daha los veya daha aydinlik ortamlar yaratilabilir. Bu iki özellik nedeniyle LEDler, gece kulübü, disko ve bar gibi eglence mekanlarinda ilgi çekici isik oyunlarinin yapilmasi için ideal isik kaynagidir.
LEDler çok uzun olan ömürleri sayesinde bozulan ampullerin degistirilmesi için harcanan parayi minimuma indirir. Bu da LEDleri özellikle ulasilmasi zor olan yerlere yerlestirilecek aydinlatma cihazlarinda çok avantajli kilmaktadir. Örnegin karayollarinin aydinlatilmasi amaciyla kullanildigi takdirde montaj tarihinden itibaren yaklasik 22 yil boyunca ampuller sorunsuz çalisacaktir.
LEDlerde isigi yayan kisim özel bir materyalden yapilmis olan bir çiptir ve bu çip de her elektronik parça gibi içinden elektrik geçtikçe isinir. Ancak LEDlerin yaydigi isigin içinde kizilötesi isinim bulunmadigi için, diger isik kaynaklari gibi aydinlattigi yeri isitmaz. Bu özellikleri nedeniyle soguk isik kaynaklari olarak anilan LEDler, müzelerde, tekstil ve gida reyonlari aydinlatmasinda kullanilmaya baslanmistir. Örnegin yol aydinlatmasinda kullanilan ampuller isindigi için bir süre sonra kendi kendine kapanmakta, soguyunca tekrar devreye girmektedir. Isinan ampullerin seffaf plastikten yapilan aydinlatma armatürlerini eritmesi de sik rastlanan bir durumdur. Ayrica aydinlatma armatürlerinde kullanilan camlar, yüksek sicakliktan dolayi çatlamamalari için isil islem görmekte bu da maliyetleri artirmaktadir.
Evlerde kullandigimiz tungsten ve halojen ampuller 220V elektrikle çalisirken, LED modülleri düsük voltajla çogunlukla da 12V elektrikle çalisacak sekilde tasarlanmaktadir. Bu da demek oluyor ki LEDler çalisir durumdayken dokunuldugunda, çarpilma tehlikesi yoktur. -Ancak LED kontrollerlar ve binlerce LEDe voltaj ve gerilim saglayan kablolar tehlike olusturabilir- Bazi isik kaynaklari -örnegin Neon tabelalarda kullanilan ampuller- 3000-15000V gibi yüksek voltajlarla çalismakta, bu da yaralanmalara ve ölümlere yol açmaktadir.
Alternatif akimla (sehir elektrigiyle) çalisan isik kaynaklari çalisma esnasinda ses yaymaktadir. Bazi insanlar bu sesin farkina bile varmazken, bazilari içinse bu ses dayanilmaz bir hal almaktadir. Yapilan arastirmalar göstermistir ki bu ve bunun gibi düsük frekansli sesler insana sagligini tehdit etmekte, bas agrisi, mide bulantisi, tükenmislik gibi rahatsizliklara sebep olmaktadir. LED ampulleri dogru akim kullandigi için çalismalari tamamiyla sessizdir. Özellikle sessiz bir ortam gerektiren ofisler, toplanti salonlari, hastaneler, okullar gibi mekanlarda kullanima çok elverislidir.
Bugün kullanilan ampullerin çogu -örnegin florasan ampuller- zehirli civa içermektedir ve bu madde bir sekilde topraga veya suya karisip insan sagligini tehdit etmektedir. Düsük enerji tüketimleri ve uzun ömürleri de göz önüne alindiginda LEDler tam anlamiyla çevre dostudur.

LED teknolojisinin tarihçesi..

Işık ve insan

Çok uzun zaman önce insanlar, yalnız gün ışığından (gündüz ışığından) istifade edebilmişler. Ateşin keşfi ile birlikte gündüzlerin dışında yapay ışıkla aydınlatmayı da öğrendiler. Daha sonra yapay ışık olarak meşaleler ve yağ lambaları ile aydınlandılar.Yağ lambası, meşale ve mum 19. yy ortalarına kadar gözde ışık kaynakları oldu.

1870'lerde Edison'un flamanlı lambayı geliştirmesiyle aydınlatmada yeni bir çığır açılmış oldu. 20. yüzyıda fluoresan lambalar, deşarj esaslı lambalar hayatımıza girdi. Geçtiğimiz asrın sonunda katı halde ve yarı iletken yapıda LED lambalar aydınlatmada yapay ışık kaynağı olarak yerini almaya başlıyacağının sinyalini verdi.

---Yapay ışık üretimi---

Temel olarak elektrik enerjisini ışığa çevirmek için 3 yöntem kullanılır. Isıtma yöntemi, düşük ve yüksek basınçlı metal buharlı ortamda deşarj yöntemi ve uyarılma ile ışık verme (luminescence) yöntemleri.

1. Isıtma yöntemi: Bir flaman yapısı üzrinden elektrik akımı geçirilerek flamanın ısınması sağlanır ve akkor hale gelen flamanın yaydığı görülebilir ışık kullanımımıza sunulur. Örnek, akkor lambalar ve halojen lambalar.
2. Gaz deşarjı: Havası boşaltılmış ve metal buharı ilave edilmiş bir tüp içerisinde iki elektrot vasıtasıyla bir gerilim uygulanarak, metal buharı üzerinden geçen akımın meydana getirdiği ark'ın yaydığı görülebilir ışık aydınlatmada kullanılır. Örnek, civa buharlı lambalar, metal halide lambalar, sodyum buharlı lambalar.
3. Uyarma ile ışıma yöntemi (Luminescence) : Alçak basınçlı civa buharlı lambalarda elde edilen gözle görülemeyen UV ışık ile bir fosfor tabakası uyarılarak görülebilen ışığa çevrilir. Örnek, fluoresan lambalar, kompact fluoresan lambalar.
4. Elektrik enerjisini doğrudan ışığa çeviren bir yöntem olarak katı bir yapı içersinde elekronların uyarımı ile görülebilen ışık elde edilebilinir (electroluminescense). Örnek, LED lambalar.

---Işık Yayan Diyotlar---

LED , İngilizcede L ight E mitting D iodes kelimelerinin kısaltılarak, bu ürünün jenerik adı haline gelmiş söylenişidir . Bir LED yongası yapı itibarı ile N ve P tipi yarıiletken katmanlar arasına sandviç edilmiş aktif katman tabakasından ve bunların elektriksel bağlantılarından oluşan opto elektronik bir elemandır . LED'ten doğru yönde bir akım geçirildiğinde elektronlar aktif katmanı uyarır ve aktif katmanda ışık üretilir. Üretilen ışık doğrudan veya reflektörden yansıma ile pencere katmanından yayılır.

LED'ler aktif katmanın metaryel yapısına bağlı olarak görülebilir ışık tayfının belirli bir bölümünde ışık yayarlar. Başka bir deyişle tek renk ışık üretilir ve aktif katmanda kullanılan materyel LED ışığının rengini belirler.Yüksek seviyede ışık veren renkli LED'lerde aktif katman olarak farklı materyeller kullanılır (GaAs, Gap, GaN, AlInGaP ve InGaN). LED'lerle beyaz ışık üretmek iki yöntemle mümkündür. Bunlardan birincisi; kırmızı, yeşil ve mavi üç adet LED yongasını bir kılıf içersinde kullanarak beyaz ışığı elde etmektir. İkinci yöntem ise mavi LED yongasında üretilen ışığın bir fosfor tabakasını uyararak beyaz ışık üretilmesidir.

Şekil olarak çeşitli ebatlarda, radyal biçim başta olmak üzere çok çeşitli yapılarda kılıflandırılırlar. Normal baskı devreler için pin ayaklı üretidikleri gibi, SMT (yüzey montaj teknolojisi) ve doğrudan baskı devre üzerine montajlı (on board) biçimlerde üretimleri ticari olarak piyasaya sürülmektedir.

---LED'lerin özellikleri ve sağladığı faydalar---

* Tek renk ışık kaynağı (dar bantlı): Işık istenilen dalga boyunda olduğu için renk filtresi, prizma gibi renk ayrıştırıcılara ihtiyaç yoktur. Örneğin kırmızı trafik lambasında 617 nm dalga boyunda kırmızı LED lerde üretilen ışığın tamamı kullanılır. Oysa akkor lambalarda üretilen ışığın mavi ve yeşil bileşenleri bastırılarak sadece kırmızı bileşeni kullanılır. 75 W akkor lamba yerine 8-10W LED dizini kulanılarak %80 enerji tasarrufu sağlanır.
* Çok küçük ışık kaynağı (birkaç mm 2 ): Küçük ebatlı armatürler geliştirilir, ışık kolayca yönlendirilebilir.
* Tasarımcılara geniş ve kolay kullanım imkanları.
* Hızlıdır, 200 ns içinde ışık vermeye başlar.
* Uzun Ömür : Kullanım kondisyonuna bağlı olarak 100.000 saate kadar.
* Yüksek ışık verimliliği (verimlilik giderek artıyor, örneğin laboratuvar ortamında kırmızı renkte 108 lümen/Watt'a ulaşılmış durumda).
* Düşük ısı üretimi: Akkor lambalarda flaman ısısı 2700 o C, halojen lambalarda 3100 o C, deşarjlı lambalarda tüp ısısı 800-1100 o C ye ulaşırken LED'lerde yonga ısısı 110 o C'yi geçmez.
* Tanımlanmış ışık açıları.
* Görülebilir renk tayfındaki hemen hemen bütün renkler elde edilebilir.
* Dimerlenebilir (0 – 100 %).
* Şok ve titreşimlere dayanıklı: Cam, flaman gibi kırılgan elemanlar ihtiva etmez.
* Beyaz LED için farklı renk sıcaklıkları: 3200, 4700, 5400,6500 Kelvin.
* Çevrecidir; yapısında civa gibi ağır metallar ve halojen gazları yoktur.

---LED'lerin elektriksel özellikleri---

Öncelikle bilinmesi gereken özellik LED'ler doğru akımla çalışırlar. Elektrik devrelerinde LED'ler normal diyotlar gibi davranırlar. Farklı olan yanı normal diyotlarda 0,7 Volt civarında olan birleşme gerilimi yerine, renklerine göre 1,6 V ile 4 V aralığında değişmektedir. Genellikle kırmızı ve sarı LED'ler 1,9 – 2,6 V, yeşil mavi ve beyaz LED'ler 2,5 V – 4 V arasında gerilimle çalışırlar. Devreye bağlanırken polaritelerine dikkat etmek gereklidir. Ters gerilime tahammülleri azdır ve 5 – 10 V gibi ters gerilimle tahrip olabilirler. LED akımları yapılarına göre değişmekle birlikte 10 mA ile 700 mA aralığında LED üretimleri mevcuttur. LED empedansları üzerinden geçen akımın büyüklüğüne bağlı olarak doğrusal olmayan bir eğri ile değişkenlik gösterirler.

LED'ler genellikle seri bağlanıp bir dizin oluşturularak 10, 12, 24, 48V doğru akım veren elektronik güç kaynakları ile beslenirler. Tasarım yapılırken üreticisinden temin edilecek teknik bilgiler göz önüne alınarak optimum ışık ve elektriksel değerler ile çalıştırılmalıdır. Eğer elimizdeki LED hakkında hiçbir teknik bilgiye sahip değilsek 20 mA akımla sürülmesi önerilir. Bazı üretici firmalar LED dizinlerini değişik formlarda oluşturarak çeşitli LED MODÜLLERİ üretmektedir. Profesyonel uygulamalarda bu LED modüllerinin ve onlar için tasarlanmış güç kaynaklarının kullanılması tercih edilmelidir. LED'leri sürmek için elektronik kontrollü güç kaynaklarının kullanılması, verimli çalışmaları için önemlidir. Son birkaç yıdır üreticiler tarafından 1 W ve 2 W güçlerdeki LED'ler için 350 mA ve 700 mA akım kontrollü güç kaynakları kullanıma sunulmuştur.

Birçok uygulamada LED'in verdiği ışığın şiddetinin mümkün olduğu kadar yüksek olması istenir. LED'lerden elde edilen ışık şiddeti, içinden geçen akımla orantılı olduğundan akım arttırıldıkça ışık şiddeti de artacaktır. Bu durumda LED'in iç direncinden dolayı üretilen ısı artacak ve normal hizmet ömründen önce tahrip olacaktır. Ayrıca ısının artması ışık verimliliğini de olumsuz yönde etkileyecektir. Buradan çıkan sonuç, ısı LED'in en büyük düşmanıdır. Bu bilgiler ışığında firmaların LED'leri hakkında verdiği teknik bilgilerin ne kadar güvenilir olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Örnek 20 mA lik bir LED'ten 25-30 mA akım akıtarak yüksek ışık değerleri elde edilebilir, ancak LED ömrü oldukça düşecektir.

---LED'lerin ömürleri---

Teorik olarak yapılan hesaplamalar ve deneyler LED'lerden 100.000 saat üzerinde bir süre istifade edebiliceğimizi ortaya çıkarmaktadır. Elektriksel, ısıl kondisyon (soğutma), çevresel etkiler, kullanılan çevre elemanları, kılıfın materyel yapısı vb. etkenler göz önüne alındığında 50.000 saat ve üzeri hizmet ömrü olduğu kabul edilebilir.

---LED'lerin ışık verimliliği---

Lambaların verdiği ışığın, harcadığı elektrik enerjisine oranı ışık etkinliği h ' dır, birimi ise lumen/Watt'dır.

Biraz rakamlarla konuşmak istersek;

Akkor lambalarda ışıksal verim 12 – 15 lm/W

Halojen lambalarda 18 – 22 lm/W

Kompakt fluoresan lambalarda 60 lm/W

Fluoresan lambalarda 55 – 104 lm/W

LED'lerde durum biraz farklıdır, LED rengine göre ışık etkinliği farklılık gösterir. Örnek; kırmızı en yüksek verimliliğe sahiptir 45 lm/W, sarı 35 lm/W, yeşil 18 lm/W, mavi 8 lm/W civarındadır. Aydınlatmada beyaz ışık önemli olduğuna göre beyaz LED için verimlilik, üretici firmalara göre değişmekle birlikte 18 – 25 lm/W arasında değişmektedir